Dilluns, 23 de Juliol de 2018

La ciutat s'aboca de ple a la diada de Sant Pere

Un grup nombrós de la ciutat protesta per la sentència del Tribunal Constitucional després de la Tronada

29 de Juny de 2010, per Redacció
  • Imatge de Sant Pere a la sortida de la Prioral

    Josep Gallofré

  • Concentració contrària a la sentència sobre l'Estatut

    Ramon Masip

  • Senyeres davant de l'Ajuntament

    Jaume Galceran

Obrien el pas la Creu i els Cirials, i seguien la capella del cantors de la Sang, el bust-reliquiari de Sant Pere sota tàlem, el prior acompanyat dels preveres de la ciutat, els Ministrers de Reus, la Bandera de la ciutat, portada per Carme Fraga, directora de l’escola de dansa Fraga; Maite Luna, directora de l’escola Teresa Miquel i Pàmies i un membre parroquial de Sant Bernat Calbó; els macers amb el seu vestit negre tradicional recuperat, les autoritats municipals, la Guàrdia Urbana de gran gala, i tancava la Banda Simfònica de Reus.

En arribar la imatge de Sant Pere a la plaça del Mercadal hi ha hagut la tradicional ballada de tots els grups festius, el pilar caminant dels Xiquets, i el toc de trompeta dels dos heralds municipals, documentats i recuperats, des la balconada municipal. Abans del retorn de Sant Pere a la Prioral, tot just situat enfront del Palau Municipal i un cop feta la processó pels carrers del centre, ha esclatat la festa, acompanyada de la quarta i darrera Tronada. L'alcalde de la ciutat ha cedit la vara d'encesa al doctor Pere Cavallé, de l'Hospital de Sant Joan de Reus, i Josep Maria Sabaté, director del Servei Català de la Salut. En els últims trons i en els primers aplaudiments del públic, un nombrós grup de presents han desplegat una enorme bandera estelada que ha cobert els caps de molts dels presents que es trobaven a la cantonada entre el carrer Metge Fortuny i el Palau Municipal.

Diverses senyeres, estelades i una pancarta amb el lema 'Cap estatut ens farà lliures' han presidit una concentració pacífica en contra de la sentència del Tribunal Constitucional sobre l'Estatut, que ha estat convocada durant tota la jornada d'avui mitjançant correus electrònics i missatges de mòbil. La concentració també ha estat seguida per entitats de l'esquerra independentista de la ciutat com Maulets, l'Assemblea de Joves de Reus o partits com la CUP. L'acció ha finalitzat amb crits d''independència que han estat aplaudits per una bona part de la plaça del Mercadal.

En declaracions a Canal Reus TV, la regidora de Cultura, la republicana Empar Pont, ha dit que entén el motiu de la concentració i el sentiment de la ciutadania, i ha elogiat el fet que aquesta s'hagi fet "de manera del tot respectuosa amb la festa i la tronada". Al mateix mitjà, el portaveu del grup municipal del PP, Miquel Àngel López Mallol, ha declarat que el seu partit accepta la sentència del Tribunal Constitucional "tal com ja va dir que faria" i no comprèn perquè s'ha barrejat política i festa amb la concentració d'aquest vespre. "No crec que aquest fos el marc més adequat", ha dit. Per mostrar el seu rebuig a la sentència del Constitucional, diversos regidors i l'alcalde, Lluís Miquel Pérez, també han lluït una senyera a la solapa durant la Professó Solemne d'aquesta tarda.

El recorregut processional ha continuat fins que el bust de Sant Pere s'ha tornat a guardar en l'urna del presbiteri amb les tres claus que la custodien. Finalment, la carretillada del Ball de Diables de Reus i l’encesa de la Víbria i el Drac han posat el punt i final a les festes d'enguany.

Al matí de la diada s'ha tirat la Tronada tradicional, enguany encesa per Ferran Sugranyes, president de Carrutxa en el seu trentè aniversari i, seguidament, les actuacions de lluïment per part dels grups festius de la ciutat amb els Gegants, els Nanos, el bestiari, els Diables i els diversos balls. En acabar l'exhibició del seguici, hi ha hagut una mostra castellera dels Xiquets de Reus.

Feu clic sobre qualsevol fotografia per iniciar el passi de diapositives

sant pere reus 2010
sant pere tribunal constitucional

BUTLLETÍ DE NOTÍCIES

Indica el teu correu electrònic i estigues al dia de tot el que passa a la ciutat


El més llegit


COMENTARIS (14)

Comentaris

un catala  02 de Juliol de 2010

dret a decidir

ciutada : a la vida tot es una barreja. Professons de St Pere amb actes festius han conviscut des de fa molt de temps tot i ser una barreja dificil d'entre avui en dia, ja que no se que hi ha de festiu en l'esglessia actual. El que si va que va ser una gran mostra d'iniciativa popular va ser el rebuig a una sentència del TC, a la qual la majoria dels catalans no hi estem en acord, i els catalans, com totes les cultures del mon, hauríem de tenir dret a decidir el que volem, i que no se'ns imposin les regles del joc des de altres cultures molt diferents a les nostres. No se perque et molesta tant que la gent expressi els seus sentiments i ideals, sense fer mal a ningú, en qualsevol lloc. Si et pica, rasca.

carles  30 de Juny de 2010

Per al "reusenc"

Xiquet, que a la plaça hi erem tots eh? No sé a qui vols enredar? Quan va acabar el partit d'espanya només cridaven TRES nois davant de la geladeria i la gent se'ls mirava de manera burleta. Vaig veure passar dos cotxes pel carrer amb banderes espanyoles i pitant i CAP cotxe s'afegia a tocar el claxon. Si això creus que és digne ni d'arribar a ser comparat amb lo que va passar a la plaça, fes-t'ho mirar. Visca Catalunya i visca Reus. Alguns encara no s'han enterat que això no és política. És dignitat. No hi ha dretes ni esquerres. La gent vol viure en català i ser respectada, i això, a Espanya ja s'ha demostrat que és impossible. Si a vosaltres us importa més l'indissoluble unitat d'Espanya que poder viure amb més qualitat de vida i més diners al sarró, realment és preocupant. Au, segueix somiant, "reusenc"...

JAN  30 de Juny de 2010

Caram quin impetu té la crosta!

A la Festa Major hi participa tothom, tan polítics, com elements, com ciutadans de totes les classes. Sant Pere només és una icona, com qualsevol altra del mateix seguici, que representa una part de la nostra història més o menys recent i, només per alguns (no tots, ciutadà) pot trascendir a facetes de la fe... Els únics que sóm imprescindibles per representar una Festa som els ciutadans que vivim i fem la Festa, una festa que ens organitzem, cadascú a la nostra manera, un cop l'any. La d'ahir va tenir l'anècdota que va fer trascendent que una part dels ciutadans de la nostra vila van voler fer visibles. I la festa va recollir, com a bona mostra d'expressió popular, aquesta inquietut. L'actual festa és un recull de totes les expressions populars que han aconseguit perviure al llarg del temps, i de moment, que l'icona de St. Pere es passegi per la ciutat, encara aguanta, però ja veurem fins quan si, ciutadans com tu, ens refreguen que la Festa Major només té el sentit que tu l'hi veus i vols que els demés li vegin. Visca la Festa Major de Reus!

JAN  30 de Juny de 2010

Caram quin impetu té la crosta!

A la Festa Major hi participa tothom, tan polítics, com elements, com ciutadans de totes les classes. Sant Pere només és una icona, com qualsevol altra del mateix seguici, que representa una part de la nostra història més o menys recent i, només per alguns (no tots, ciutadà) pot trascendir a facetes de la fe... Els únics que sóm imprescindibles per representar una Festa som els ciutadans que vivim i fem la Festa, una festa que ens organitzem, cadascú a la nostra manera, un cop l'any. La d'ahir va tenir l'anècdota que va fer trascendent que una part dels ciutadans de la nostra vila van voler fer visibles. I la festa va recollir, com a bona mostra d'expressió popular, aquesta inquietut. L'actual festa és un recull de totes les expressions populars que han aconseguit perviure al llarg del temps, i de moment, que l'icona de St. Pere es passegi per la ciutat, encara aguanta, però ja veurem fins quan si, ciutadans com tu, ens refreguen que la Festa Major només té el sentit que tu l'hi veus i vols que els demés li vegin. Visca la Festa Major de Reus!

professó  30 de Juny de 2010

a Ciutadà

De quin ball és aquest Sant Pere??? per cert a Reus en diem PROFESSÓ... no entenc tanta tonteria i tant de suposat sacrilegi amb el tema del sant... total la gent va a veure els gegants, els nanos i demés... no t'enganyis emprenyat ciutadà...

Dimoni banyut  30 de Juny de 2010

Reusenc?

 Relaxa't noi, de mica en mica s'omple la pica. Com diu la dita, "de més verdes en maduren".

reusenc  30 de Juny de 2010

a l´Ernest

 Caram Ernest, doncs a les consultes ditxoses que vau deixar votar fins als menors i als immigrants de la corda i devia haver sistemàticament una passa de grip perquè els números canten i demostren que viviu a un món virtual al que us aneu retroalimentant els 4 gats que sou i al final us ho creieu. Tu mateix ho has dit, ahir mateix va celebrar 40 vegades més gent a Reus la victòria d´Espanya que no la fantotxada del Mercadal.

ciutadà  30 de Juny de 2010

A l´Ernest i companyia

 Mireu, feu la política que volgueu i defenseu el que us doni la gana. Per mi com si voleu consultar si és més Vermuth de Reus el Miró o l´Yzaguirre, però no ho barregeu amb una PROCESSÓ, Que no ho enteneu? Cada cosa al seu lloc i la gent que participa de la processó de Sant Pere i la mateixa processó mereix un respecte. Perquè sembla que heu oblidat que ÉS LA PROCESSÓ de SANT PERE, ni dels sants gegants, ni dels sants nanos, ni dels sants cavallets ni de la santa àliga ni de la santa corporació municipal. I al final sembla que Sant Pere sigui l´últim mico.

ernest  30 de Juny de 2010

Vergonya?

Gran part de la plaça va aplaudir... si no t'agrada t'aguantes. Per cert, ahir va jugar Espanya i al final del partit vaig haver de sentir que viva espanya i puta catalunya.... es veu que això no et molesta, no?. Ah m'oblidava ciutadà. Fa pocs dies el Periodico (un mitja gens independista) va publicar una enquesta on el 48% de la gent estava a favor de la independencia en contra un 37%. Es podras dir que això es nomes una enquesta per primera vegada una enquesta mostra que hi ha una gran part de la pobació a favor de la independencia. Si agafes enquestes de 5 anys veuras que no arribava al 20% la gent favorable.

encara fas més vergonya  30 de Juny de 2010

a Ciutadà

uiii primer de tot tranquil·litza't que t'haurem de portar a l'hospital. Estas demostrant el què ets, et pica... doncs et fots. I t'asseguro que la bandera que tu dius que és meva doncs no ho és ja que cadascú és d'on se sent i no d'on el fan ser. Segur que és més la teva i encara hi trobes a faltar algun pollastre i unes fletxes ben grosses... auu que t'has quedat ben retratat super-demòcrata...

Reportatges